Leonardo
LEONARDO DA VINCI - MOBILITY
OBDOBÍ 2008/2011
Naše dlouholetá partnerská škola Gustav-von-Schlör-Schule zvěmeckém Bavorsku ukončila činnost v projektu Leonardo da Vinci – mobility, jak jsem již psalaKromě toho, že bývala partnerská škola vtypu projektu nepokračuje je také dalším důvodem ukončení činnosti to, že hlavní koordinátora projektu paní Anna Forstner se přestěhovala do jiného města a rozvázala tak pracovní poměr. Jejím novým působištěm je bavorské město Regensburg.
S Annou už nás nepojí jen pracovní povinnosti, ale po šestileté společné práci na projektu i osobní přátelství, dohodly jsme se, že jakmile bude vše sým pracovním místem jasné a studijní zaměření nové školy bude odpovídat podmínkám projektu Leonardo da Vinci, určitě znovu zahájíme vzájemnou spolupráci.
My, protože chceme pokračovat, jsme samozřejmě začali hledat nového partnera, kterého jsme našli vAbergsgymnasiet ve Švédsku. Jedná se o komplex škol, jehož součástí je i obchodní akademie, která se stala našim novým partnerem.
Vzhledem kže se švédskou školou navazujeme kontakt poprvé, umožňuje Národní agentura Leonardo da Vinci – mobility budoucího partnera navštívit vámci přípravné návštěvy. Cílem této návštěvy je poznat podmínky vé zemi a tím co nejlépe připravit stáž tak, aby byly splněny všechny požadované cíle zahraniční odborné stáže. Pozvánku na přípravné setkání od hostitelské školy jsem měla, zbývalo „jen“, aby moje žádost o účast na přípravné schůzce byla schválena a já se tak mohla tohoto setkání zúčastnit. Grant Národní agenturou mně byl přidělen.
PŘÍPRAVNÁ NÁVŠTĚVA
Ve dnech 29. 11. 2008 až 3. 12. 2008 jsem tedy byla jedním zúčastníků přípravného setkání projektu Leonardo da Vinci – mobility vättanu ve Švédsku. Byla jsem pozvaná, spolu sími koordinátory projektu mobility, naši novou partnerkou školou kání další možné spolupráce vámci výměnné zahraniční stáže studentů.
Hostitelskou školou byla naše nová partnerská škola Magnus Abergsgymnasiet ve Švédsku vättanu. Přípravného setkání se zúčastnili všichni „staří“ partneři školy a my, jako nový partner vCelkem se sjelo sedm zástupců 2 zého Nottinghamu, dva zého Weissemburgu a dva zého Chorzowa a jeden (RNDr. Zdeňka Parchanská) z akademie Karviná, s. r. o.
Po vynikající spolupráci vámci projektu sund Berufsoberschule věmecku ve Weidenu doufáme, že se podaří i spolupráce spartnerskou školou. Vše tomu nasvědčuje.
Přípravné setkání bylo perfektně připravené, program přesně odpovídal náplni zahraniční stáže. Koordinátoři praxí se seznámili sškolou, projednali podmínky konkrétních míst praxe, která měli možnost osobně navštívit. Hostitelé pro nás také připravili exkurze do okolí města – Do Údolí sobů a do Muzea vodních děl, umožnili nám tak seznámit se szemí, což je také jeden zílů zahraniční stáže pro studenty. Ne jenom získat zkušenosti sí včních firmách a organizacích, ověřit si schopnost pracovat vých cizojazyčných podmínkách, ověřit si schopnost jazykových znalostí, ale také poznat kulturu, dějiny, zvyky a obyčeje a přírodní památky hostitelské země (viz. obrazová příloha).
Termín podání žádosti o grant na Národní agenturu Leonardo da Vinci je do 6. února 2009. Všechny nutné podklady jsou připravené, tak teď jenom držet palce, ať se nám podaří grant obhájit a naši studenti by tak mohli vyjet ve školním roce 2009/2010 a 2010/2011 na třítýdenní zahraniční stáž do Trollhättanu.
OBDOBÍ 2006/2008
O účastnících na třítýdenní zahraniční stáži v německém Weidenu je rozhodnuto!!! Dne 11. března do 31. března 2007 vyjíždí čtyřčlenná skupina našich studentek na třítýdenní zahraniční stáž.
- Mlacovská Lucie
- Schramová Nikol
- Šebestová Jana
- Tománková Stanislava
- náhradník: Štefíková Ivana
Dříve než naše skupina vyjede na zahraniční stáž, přivítáme na naší škole skupinu studentů z partnerské školy. Stále je to Fachoberschule und Berufoberschule Gustav-von-Schlör-Schule Weiden. Naši němečtí partneři přijedou 18. února do 10. března 2007.
Třítýdenní odborná stáž v německém Weidenu vstupuje do druhé fáze. Termín, kdy vyjedou naši studenti do zahraničí je již s partnerskou školou pevně stanovený. Skupina čtyř studentů vyjíždí dne 24. 2. 2008 do německého Weidenu.
První kolo výběru studentů začíná v rámci konverzační soutěže v německém jazyce, pak v rámci přípravy na výjezd budou vybraní čtyři přímí účastníci a jeden náhradník.
Partnerskou školu Gustav-von-Schlör-Schule z Weidenu přivítáme dne 11. 2. 2008. Němečtí partneři budou vykonávat tentokrát čtrnáctidenní praxi v Ostravě v DHL , a. s. a v Karviné ve firmě JÄKL Karviná, a. s.
JE ROZHODNUTO
Ve středu 12. 12. 2008 proběhlo školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce, kterého se zúčastnilo 16 studentů třetích ročníků naší školy.
Mezi soutěžícími se rozhodovalo ve čtyřech soutěžních disciplínách, a to:
- poslechové cvičení
- vybrané konverzační téma
- situační rozhovor
- popis obrázku
Nela Machátová, která se umístila na prvním místě postupuje do regionálního kola a současně je prvním přímým účastníkem jazykové stáže v Německu.
DALŠÍMI ÚČASTNÍKY JSOU...
- Supíková Klára
- Kučová Lucie
- Kubienová Petra
První tři jmenované studentky jsou ze třídy 3. E, Petra Kubienová je ze třídy 3. K
Všechny čtyři studentky se budou intenzivně připravovat na třítýdenní pobyt v německém Weidenu, na práci v organizacích, jako jsou:
- Stadt Weiden – Neues Rathaus – Infozentrum
- Stadtarchiv – Tourismusinfo
- Sozialversicherung Weiden
- Regionalbibliothek Weiden
Třítýdenní stáž začíná v neděli 24. 2. 2008 ranním odjezdem vlakem z nádraží v Karviné. V pondělí 25. 2. se studentky rozjedou na místa praxe v doprovodu hlavních koordinátorek projektu – RNDr. Zdeňka Parchanská, kterou po týdnu vystřídá Mgr. Věra Hellerová, za německou hostitelskou školu je to paní Anna Forstner. Stáž končí v sobotu 15. 3. 2008 příjezdem ve večerních hodinách na nádraží do Karviné.
Všem přejeme, ať jim pobyt v německých firmách přinese mnoho zajímavých zážitků, nové jazykové kompetence, poznání nového prostředí, zvyků, obyčejů, kultury a dějin hostitelské země a pro budoucí povolání co nejvíce užitečných zkušeností.
Poslední výměnná zahraniční stáž s partnerskou školou proběhla, ostatně jako všechny předtím, naprosto bez potíží a nějakých nedorozumění. Děvčata strávila tři týdny od 24. února do 15. března. 2008 na pracovištích, která byla předem projednaná s koordinátorkou z německé školy, paní Annou Forstner.
Po prvním dnu plným obav, zda budou vůbec rozumět, zda práci, kterou dostanou, zvládnou, se děvčata zapojila bez problémově do pracovních kolektivů, viz. krátký dopis účastnic praxe Lucky a Kláry:
„ Na přelomu února a března jsme se zúčastnily stáže v Německu. Dostaly jsem se tam díky dobrému umístění v konverzační soutěži z německého jazyka. Moc jsem se tam těšily, ale na druhé straně jsme se bály, zda vše co po nás budou požadovat zvládneme. Ale naše obavy byly opravdu zbytečné, protože nás na pracovištích uvítali milí a trpěliví lidé, kteří se o nás dobře po celé tři týdny starali. Práce byla zajímavá a někdy i zábavná, než jsme se domluvili co je od nás požadováno. Super bylo, že i ve volném čase jsem měly pořád co dělat. Prohlídka krásného městečka Weiden nám nikdy nezevšedněla. O víkendu byl na programu vždy poznávací výlet do okolních měst – Regensburg, Mnichov, Norimberk, po prohlídce historicky a kulturně významných míst zbyl i čas návštěvu obchodů, což samozřejmě také patří k dokonalému poznání naší hostitelské země. Všem našim mladším spolužákům bychom tuto zkušenost doporučovaly a hlavně přály, protože je to jedinečná šance poznat novou zemi, její kulturu , poznat jiný způsob života, zdokonalit se v cizím jazyce.“
Bohužel to byla ale poslední stáž, která se s naší partnerskou školou uskutečnila, protože spolupráce se Staaliche Fachoberschule a Berufsoberschule Gustav-von-Schlör-Schule ve Weidenu v německém Bavorsku končí!!! Německý partner totiž s prací v projektu Leonardo da Vinci v dalším období již nepokračuje. Je nám to velmi líto, protože spolupráce s FOS BOS Schule byla dlouhodobá, reciproční, němečtí studenti jezdili k nám rovněž na třítýdenní odbornou stáž. Vždy jsem si v zařizování míst praxe vyšli vstříc, navázali jsme kontakty s firmami jak u nás, tak v Německu. Všechny dohody se dodržovaly, jakékoliv změny se včas konzultovaly a řešily. V případě mě, jako hlavní koordinátory projektu za českou stranu, se dá říci, že s Annou Forstner, německou kolegyní, jsem se staly i osobními přítelkyněmi.
Naše škola Obchodní akademie Karviná, s. r. o. chce v projektu nadále pokračovat, protože možnost pro studenty zúčastnit se zahraniční stáže vidíme jako velkou příležitost získat zkušenosti s prací v zahraniční firmě, ověřit si a zdokonalit jazykové znalosti a proto jsme začali hledat novou školu, nového projektového partnera. Po dlouhém „surfování“ po internetu, psaní e-mailů se nám podařilo navázat kontakt se školou ve Švédsku – Magnus Abergsgymansiet v Trollhätanu. Škola je mnohem větší než naše, má asi 1500 studentů v mnoha oborech. My bychom spolupracovali s tou částí školy, která má zaměření na ekonomiku a obchod jako naše škola. Koordinátorkou projektu ve Švédsku je paní Anna Lorentzon. Abergsgymnasiet má již také s projektem zkušenosti, spolupracuje v rámci Leonarda da Vinci s více školami – Anglie, Francie, Polsko, my bychom mohli být dalším partnerem.
OBDOBÍ 2004/2006
První běh třítýdenní zahraniční stáže se uskutečnil v termínu od 03. 04. 2005 do 23. 04. 2005. Zúčastnilo se ho osm přímých účastníků stáže, kteří pracovali na těchto místech praxe:
- Klaputová Lenka Arbeitsagentur Weiden
- Klenot Petr Regionalbibliothek Weiden
- Kollárová Radana Neues Rathaus Stadt Weiden
- Kubienová Zuzana Regionalbibliothek Weiden
- Lokajová Barbara DAK-Versicherung
- Martínková Pavlína BoBaKom Agentur
- Radošťanová Iveta Stadtarchiv Stadt Weiden
- Šteňko Pavel Nachtmann Neustadt
Druhý běh třítýdenní zahraniční stáže se uskutečnil v termínu od 19. 03. 2006 do 08. 04. 2006 Rovněž za účasti osmi přímých účastníků na těchto místech praxe:
- Buchwaldek Tomáš Thermenwelt Weiden
- Czendliková Miriam Neues Rathaus Weiden
- Hanzlíková Lada Regionalbibliothek Weiden
- Kubienová Monika Stadtarchiv Weiden
- Poloková Veronika Arbeitsagentur Weiden
- Potočný Michal Nachtamann Neustadt
- Rovňáková Lucie Kulturbüro Altes Rathaus
- Schmuckerová Andrea Regionalbibliothek Weiden
RNDr. Zdeňka Parchanská, koordinátor projektu